PROF. DR. ACAR BALTAŞ

Prof. Dr. Acar BaltaşPsikolog, Baltaş Grubu Kurucusu

Keynote & Konuşma

  • Hayatın Hakkını Vermek
  • Normların Değiştiği Ortamda Hayata ve Ofise Dönmek
  • ‘’En Uç Noktayı’’ Keşfedenlerden Liderlik ve Hayat Dersleri
  • Kriz Döneminde Liderlik ve Ekibi Uzaktan Yönetmek
  • Duyguların Kararlar Üzerindeki Etkisi
  • Türk Kültüründe Yönetmek, Değerlerle Yaşamak ve Çalışmak

Konuşmacı Profili

Prof. Dr. Acar Baltaş, Türkiye’de geniş kitlelere, psikolojinin insan ihtiyaçları ve iş hayatının sorunları için bir çözüm olduğunu gösteren öncülerden biridir. Stres ve beden dili kavramlarını Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la birlikte Türkiye’ye tanıtmıştır. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde tamamlayan Acar Baltaş, doktora çalışmasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda “yüksek beyin fonksiyonları” konusunda yapmıştır. 1981’de klinik nörofizyoloji alanında Tıp Bilimleri Doktoru (M. Sc. Dr.), 1986 yılında Uygulamalı Psikoloji Doçenti, 1996 yılında da Profesör unvanını almıştır. 1977-1997 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda çalışmıştır.

1983’ten bu yana tıbbi ve örgütsel psikoloji alanındaki bilgilerini iş hayatının ihtiyaçlarıyla bağdaştırarak liderlik ve ekip çalışması konusunda seminerler vermekte, uygulamalar yapmakta,  kitaplar yazmakta ve insan kaynakları alanında hizmet veren Baltaş Grubu’nu yönetmektedir.

1996-1999 yılları arasında Türk A Milli Futbol Takımı’nın, 2002-2003 sezonunda Galatasaray Futbol Takımı’nın psikolojik danışmanlığını yapmış ve bu görevi 2005 yılında Türk A Milli Futbol Takımı’yla sürdürmüştür. Sekiz yıl süreyle Türk Silahlı Kuvvetleri Harp Akademileri'nde kurmay subaylara ve terfi eden generallere kişilik bilimi ve liderlik psikolojisi üzerine dersler verdi.

Çocukluk ve gençliğinde yüzme, sutopu ve futbol sporlarıyla ilgilenmiş; onyedi yaşında Veliefendi Hipodromu’nda çalışmaya başlamış; otel resepsiyonistliği, takdimcilik, disc jockey’lik, turizm rehberliği ve öğretmenlik yaparak hayatın farklı cephelerini tanımış; sıradan gibi gözüken işleri yapanların emeğine saygı göstermeyi öğrenmiştir.

Prof. Dr. Zuhal Baltaş’la evli ve iki çocuk babasıdır.

Kelime Bulutu

  • Psikoloji

  • Kriz Döneminde Liderlik

  • Motivasyon