INFLUENCER BLOG İLETİŞİM

SAVAŞ KARAKAŞ

Savaş Karakaş Yapımcı, Yönetmen

icon

Konuşmacı Çözümleri

Masters of Ceremony

Savaş Karakaş Kimdir? 

10.12.1968 Ankara doğumlu olan Savaş Karakaş, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı gazisi dedesinin günlüğünü okuduğundan beri kendisini Çanakkaleli sayıyor. 1986 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi ve 1991’de Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun olan Karakaş, televizyonculuk mesleğine 1994 yılında başladı. 1997 yılına kadar canlı yayın sabah ve pek çok müzik - eğlence programında sunucu olarak görev aldı.

CMAS – Dünya Sualtı Sporları Federasyonu ** dalış eğitmeni olan Karakaş, 1997 yılında Çanakkale savaşı batıklarını araştırmaya başladı. Türk televizyonlarının ardından 2001 yılında Avustralya SBS TV’de yayınlanan ve en çok izlenen 50 program arasına giren Çanakkale Savaşının ilk ve en kapsamlı sualtı belgeseli ‘Derinlerdeki Tarih’e imza attı.

2002 yılında Çanakkale’de İngiliz Granada Television tarafından hazırlanan ‘Battlefield Detectives’ ve 2003 yılında BBC tarafından çekilen ‘Gallipoli: The first D-Day’ belgesellerinde sualtı çekimleriyle yer aldı.

1953 yılında Çanakkale Boğazı'nda batan ve 81 şehide mezar olan Dumlupınar denizaltısı ve şehitlerin hikayesini, facianın 50. yıldönümünde tanıkların anlatımı ve tüm gerçekliğiyle CNNTürk ekranlarına taşıdı. Karakaş; Dumlupınar belgeseliyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi ‘Övgü’ ödülü aldı.

2005 yılında Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda ve Galler televizyonları ile TRT ortak yapımı ‘Revealing Gallipoli - Çanakkale Geçilemedi’ belgeselinde sunucu olarak görev aldı. Aynı yıl ‘Kızıldeniz’de Balıklar & Batıklar’ belgeselini de hazırlayıp, sunan Savaş Karakaş, National Geographic Televizyonu için ‘The Sea Hunters – Deniz Avcıları’ ile Çanakkale’de Goliath ve Triumph ekspedisyonuna katıldı. Çanakkale’nin gizli kalmış sırlarını gün ışığına çıkardığı sualtı araştırmaları BBC, ABC, SBS, Discovery, History Channel’da yayınladı.

2006 yılında, araştırmacı, metin yazarı, yapımcı ve yönetmen olarak TINA – Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı ile Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle ‘Kayıp Denizaltılar’ projesini gerçekleştirdi. 25 Nisan 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı'nı geçerek Marmara'ya ulaşmayı başaran Avustralya AE2 denizaltısının izlerini süren belgesel, Çanakkale Savaşları sırasında derinlerde kaybolmuş Avustralya, İngiliz ve Fransız denizaltılarını ilk kez gün ışığına çıkardı.

2007 yılında Kültür Bakanlığı desteğiyle ‘Derinlerdeki Kahraman: Mustafa Ertuğrul’ belgeselini hazırladı. Bu belgesel; dört küçük topu ve kocaman yüreği ile, İngilizlerin dev uçak gemisi Ben My Chree’yi Meis’te, Akdeniz’de sahillerimize ölüm kusan Fransız savaş gemileri, Paris II ve Alexandra’yı Kemer’de batıran Türk zabiti Mustafa Ertuğrul’un kahramanlık hikayesini gün yüzüne çıkardı. 2008 yılında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi ödülleri seçici kurulu bu anlamlı belgeseli televizyon kategorisinde övgüye layık gördü. Aynı belgeseliyle TRT’ nin 2008 yılında düzenlemiş olduğu belgesel yarınmaşında 3.lük ödülü kazandı.

2008 yılından itibaren insan sömürüsüne maruz kalan vahşi hayvanlar üzerine de belgeseller çekmeye başlayan Karakaş, uluslar arası hayvan hakları örgütleriyle işbirliği yaparak önce dansçı ayıların ardından da yunus gösteri merkezindeki yunusların dramlarını ekrana taşıdı. ‘Kocaoğlan’ı Kurtarmak’ ve ‘Flipper’ı Kurtarmak’ belgeselleri ülkemizde ve yurtdışında festivallerde gösterilmiş, ödüller kazanmış, dünyanın önde gelen belgesel film dağıtımcısı Journeyman Pictures’ın film kataloguna girmeye hak kazanmıştır.

2009 yılında Kültür Bakanlığı desteğiyle çektiği ‘Savaşta ve Barışta’ belgeseliyle Midilli Kruvazörü ve Atılay denizaltısının Ege’de 24 yıl arayla kaybının ardındaki sır perdesini aydınlattı.

2012 yılında Bodrum'da yaşayan son sünger avcısı Aksona Mehmet ile Ege Denizi ve Yunan adalarında sünger ve süngercinin izini sürdü, Kültür Bakanlığı desteğiyle 'Son Süngerci' belgeseline imza attı.

2013 yılında yayımlanan ve Çanakkale Savaşlarına dair 33 batığın hikayelerini arşiv, sualtı ve sonar imajları eşliğinde anlatan 'Derinlerden Yansımalar' adlı kitap+belgesel filminin yapımcı ve yönetmenidir. Bu proje UNESCO tarafından kabul görmüştür.

Halen Digitürk İZ TV'de 'Sudaki İzler' belgesel kuşağını (100 bölüm) hazırlayıp sunan Savaş Karakaş, TRT Belgesel kanalında 'Hayatı Belgeleyenler' ve 'Fatih: Avrupa'nın Kaderini Değiştiren Adam' belgesel dizilerinin de sunucusudur.

Yapımcı ve yönetmen Savaş Karakaş, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Danışma Kurulu üyesidir.

SAVAŞ KARAKAŞ kurumunuza ilham vermek için hazır!
Farklı çözümleri ile davet etmek için:

Formu Doldurun

Bize +90 212 401 35 45 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@speakeragency.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

mikrofon arkaplan
Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.