HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Netflix’te Mutlaka İzlemeniz Gereken 7 Belgesel

Belgeseller, belge niteliği taşıyan, anlatısı ve kurgusuyla birçok kişide merak ve heyecan uyandıran bir tür olarak biliniyor. İzlediğimiz belgeseller konusu itibarıyla bizi ortak heyecanlara ve ortak duygulara yönlendirebilir. Çoğu belgesel izleyicisinin belgesel söz konusu olduğunda yönelmeye meyilli olduğu unsur, daha önce görülmemiş tarihsel çekimler, fotoğraflar, konunun birincil veya ikincil muhataplarının röportajları ve kaydedilmiş sesler olarak sıralayabiliriz.

Kişisel Dönüşüm
  • Yayınlanma Tarihi: 20 Eylül 2022
  • Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2023
  • Yazan: Speaker Agency
Netflix Belgesel 690X460 (1)

Ayrıca merak edilen konuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olma isteğini de asla arka plana atamayız. Tüm bu unsurlar göz önüne alındığında belgesel türündeki yapımlar uzun bir süre daha izlemesi keyifli bir tür olarak hayatımızda olacak gibi gözüküyor. 

Öte yandan belgesel formatının son zamanlardaki patlamasıyla, yaşanan ilginç hikayelere ve olaylara her zamankinden daha derine inme şansına da sahip olduğumuz da bir gerçek.

Bundan çok da eski olmayan bir tarihe kadar belgesel deyince aklımıza ilk TRT gelirdi. Özellikle pazar günleri tüm aile ekran başına geçer ve TRT’de yayınlanan doğa ve tarih belgesellerini merakla izlerdi.

Ancak günümüzde dijital medya platformları belgesellerin gücünü farkına varmış olacak ki, bu türdeki güçlü yapımları izleyenlerin beğenisine oldukça ilgi çekici şekilde sunuyor. Bu konuda özellikle Netflix'in içerik bakımından son derece güçlü olduğunu söylemek mümkün.

Netflix üyeliğine sahip olan veya almayı düşünen kişiler özellikle arama motorlarında şu iki soruyu sıkça soruyor: Netflix de hangi belgeseller var? Hangi belgeseller izlenmeli?

Netflix, gerçek suçtan spora ve hatta filmin yapımına kadar çok çeşitli konuları kapsayan sayısız harika filme ve belgesele ev sahipliği yapıyor. Aşağıda, şu anda Netflix'teki en iyi ve en kaliteli içeriğe sahip belgeselleri derlediğimiz bir liste hazırladık. Keyifli seyirler dileriz!

1. Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçların Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs

Bob Ross, özellikle çocukluğunu 90’lı yıllarda geçirmiş olan insanlar arasında bir resim ilahı olarak görülen eğitimci ressamdı. Özellikle sakin yapısı, iyi bir öğretici olması ve ufak hareketlerle tüm resmi tamamlaması izleyenlerde hem şaşkınlık hem de hayranlık uyandırırdı.

Netflix’in 2021 yılında yayınladığı belgesel, ünlü ressamın iş ilişkilerinin arkasındaki rahatsız edici gerçeği ve özellikle Ross'un zamansız ölümünden sonra olanları ortaya çıkardı.

Bob Ross'un oğlu, en yakın arkadaşı ve onu tanıyan diğer kişilerle yapılan röportajların yer aldığı 'Bob Ross: Küçük Mutlu Ağaçların Arasında Gizlenen İhanet ve Hırs' belgeseli, onun nasıl tesadüfen bir pop kültürü ikonu haline geldiğini ve resim felsefesini çarpıcı bir biçimde ele alıyor.

Aynı zamanda, bize tuvalin arkasındaki kişiyi göstererek, özel hayatını ele alıyor. Belgeselin tamamını dikkate aldığımızda filmin ana itici gücünün, Ross'dan yararlanan iş anlaşmaları ve ölümünden sonra yaşananları ele aldığı bölüm olduğunu söyleyebiliriz.

Bu belgesel, 90 dakika uzunluğunda oldukça ilgi çekici bir yapıt.

2. The Last Dance

On bölümden oluşan The Last Dance belgesel dizisinin büyüsüne kapılıp hayran olmak için basketbolu sevmek hatta bilmek zorunda bile değilsiniz.

Belgesel, 10 saat boyunca, Michael Jordan'ın Chicago Bulls ile son sezonunun hikayesini, Jordan’ın basketboldan önceki hayatını ve kariyerinin kilometre taşlarını son derece samimi ve vurucu bir şekilde anlatıyor.

Ayrıca Scottie Pippen ve Dennis Rodman gibi Chicago Bulls’daki takım arkadaşlarının kariyerleri ve karakteristik özellikleri de belli noktalarda hikaye ile dikey bir şekilde buluşuyor. Bu dikey geçişler belgeseli izlerken işleri son derece ilginç kılıyor.

The Last Dance’i izlerken Jordan'ın muazzam basketbol becerisine ve yeteneğine hayran kalmanız oldukça normal. Ancak belgeselde tarihin gelmiş geçmiş en büyük ve en ünlü sporcularından birinin göz alıcı ve şaşırtıcı derecede samimi anlarını da yakından görme fırsatı da bulacaksınız.

Elbette 90'larda basketbol hayranıysanız, diğer izleyenlerden bağlantı kuracak çok daha fazla şey bulacaksınız. Ancak gerçekten basketbol izlemeseniz bile, The Last Dance, hayatını her ne pahasına olursa olsun mükemmellik için çabalayarak geçiren bir adamın büyüleyici öyküsünü izlemek son derece keyifli olacaktır.

3. Perde Arkası: NBA Tarihinin En Büyük Kavgası

Netflix'in yine NBA ve basketbol ile ilgili bir başka belgeseli Perde Arkası: NBA Tarihinin En Büyük Kavgası, bu kez basketbolun çok daha karanlık ve acımasız tarafını gözler önüne seriyor. 

Belgesel, 4 Kasım 2004'te gerçekleşen Detroit Pistons ve Indiana Pacers arasındaki maçın bitmesine yaklaşık 46 saniye kala tek bir kıvılcımla öfkenin taşması ve Pacers oyuncuları ile Pistons taraftarları arasında çıkan kavgayı konu alıyor. 

Olayın ardından verilen cezalar, değişen kurallar ve ülke çapında medya karalamaları sonucunda olayın baş rolündeki Ron Artest, Jermaine O'Neal ve Stephen Jackson’ın değişen kariyer, imaj ve zihinsel sağlıklarının belgeselin en göz alıcı yanı olduğunu söyleyebiliriz. 

4. The Mind Explained

The Mind Explained, beş bölümden oluşan mini belgesel.

Belgesel, çoğu izleyici tarafından platformun bu türdeki en başarılı yapımlarından biri olarak da görülüyor. Belgeselde insan beyninin farklı uyaranlarla nasıl etkileşime girdiği anlatılıyor. Belgesel sayesinde insan vücudunun en kompleks yapılarından biri olan beynin nasıl çalıştığı ve seyircilere son derece zevkli ve detaylı bir şekilde aktarılıyor.

Belgeselde verilen bilgiler ışığında beyninizi nasıl korumanız gerektiğini de çok net bir şekilde anlayabilirsiniz. Ayrıca her bölümün 20 dakika civarında olması son derece akıcı ve sıkmayan bir anlatı sunuyor. 

5. 100 Humans

100 Humans, aslında hem belgesel hem reality show hem de bir sosyal deney olarak görülebilir. Belgesel farklı kültür, toplum, yaş ve gelir düzeyine sahip 100 kişinin cinsellik, mutluluk ve acı gibi duygulara nasıl tepkiler verdiğini ve nasıl deneyimlere sahip olduklarını gözler önüne seriyor. Ayrıca bu 100 kişi içinden sizin de kendinizle özdeşleştirebileceğiniz birisi mutlaka oluyor.

100 Humans belgeselinin en ilgi çekici tarafı, bilimsel gerçekleri ortaya koyarken eğlenceli bir anlatıya sahip olması. 

6. The Social Dilemma

The Social Dilemma da son iki örnekte olduğu gibi birden fazla kategoride yer alabilecek bir yapım. Hem film hem de belgesel olarak adlandırabileceğimiz The Social Dilemma, günümüzde son derece popüler olan sosyal medya platformlarının bireyler üzerindeki olumsuz etkilerini gözler önüne seriyor.

Yapımda sosyal medya kullanıcılarından, büyük sosyal medya platformları için çalışmış uzman kişilere kadar birçok kişinin yorumları ve deneyimleri bulunuyor. Belgeselin asıl amacı aslında bizlere sosyal medyanın zararlarından çok sosyal medya üreticilerinin kullanıcılara nasıl bir bakış açısıyla yaklaştığını aktarabilmek. 1 saat 30 dakika civarında bir süreye sahip olan belgesel, sosyal medya kullanan herkesin izlemesi gereken bir yapıt.

7. Our Planet

Netflix için hazırlanan Our Planet belgeseli, daha sürdürebilir bir dünya yaratma zorunluluğumuzu ve iklim değişikliğinin tüm canlılar üzerindeki etkilerini gözler önüne seriyor. Ayrıca insan faktörünün doğa üzerindeki etkisini de gerçekçi kanıtlarla sunuyor. Toplam 8 bölümden oluşan belgeselin sunumunu ünlü doğa tarihçisi David Attenborough üstleniyor.Yapım ayrıca Netflix’in ilk doğa belgeseli olma özelliği taşıyor.

Netflix, tüm bölümleri 5 Nisan 2019'da yayınlanan belgeseli, yayınlandığı ilk ayda serinin 25 milyon hesap tarafından izlemesinin beklendiğini bildirmişti. Ancak Mart 2021 itibariyle 100 milyondan fazla hesabın seriyi izlediği bildirildi.

Our Planet belgeseliyle beklenmedik bir başarı elde eden Netflix, farklı birçok belgesel ve yapımlara da kapısını aralamış oldu.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.