HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

İş Stresini Mindfulness ile Hafiflet

Günümüzde birçok alanda mindfulness temelli stres azaltma programları uygulanıyor. Mindfulness ağır hastalıklarla mücadele edenler, ergenlik döneminde psikolojik desteğe ihtiyaç duyan gençler, depresyon geçirmiş olanlar gibi stres odaklı kişilerin süreçleri daha kolay atlatmasına yardımcı olan bir teknik. Stres zaman zaman iş hayatının da bir parçasını oluşturuyor ama bununla baş etmek mindfulness egzersizleri sayesinde sandığınızdan daha kolay.

Mindfulness Psikoloji
  • Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2022
  • Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2023
  • Yazan: Speaker Agency
690X460 (31)

Günümüzde birçok alanda mindfulness temelli stres azaltma programları uygulanıyor. Mindfulness ağır hastalıklarla mücadele edenler, ergenlik döneminde psikolojik desteğe ihtiyaç duyan gençler, depresyon geçirmiş olanlar gibi stres odaklı kişilerin süreçleri daha kolay atlatmasına yardımcı olan bir teknik. Stres zaman zaman iş hayatının da bir parçasını oluşturuyor ama bununla baş etmek mindfulness egzersizleri sayesinde sandığınızdan daha kolay.

Mindfulness Nedir?

Mindfulness temel olarak kişilerin bulunduğu anla ilgili farkındalığını ifade eder. Şu an gerçekleşen olaylara ve durumlara dikkat etmek, onları bilinçli bir şekilde izlemek ve bunu yaparken yargılayıcı düşüncelerden uzak durmaktır. Buna yönelik egzersizleri kendi kendinize de rahatlıkla yapabilirsiniz. Hatta hemen şimdi birlikte deneyelim:

Bu yazıyı okurken kısa bir ara verin ve gözlerinizi başka bir yöne çevirin. Etrafınızdaki herhangi bir nesneye odaklanmaya çalışın. Bu nesnenin ne olacağı tamamen size kalmış. Örneğin odada bulunan bir bitkiye odaklandığınızı düşünelim. Bu bitkiyi sanki daha önce hiç görmemişsiniz gibi inceleyin. Yapraklarının rengini, tonunu, şeklini gözlemleyin. Yaprakları geniş mi yoksa dar mı? Çiçekleri var mı? Yoksa sadece yeşil yapraklı bir bitki mi? Bu detayları inceledikten sonra bitkiyi koklayın. Kokusu var mı? Etrafa bolca koku mu yayıyor yoksa yalnızca yakınındayken mi kokusunu alabiliyorsunuz?

Bitkiye odaklandığınızda kendinize bunlar gibi birçok soru sorabilirsiniz. Bu soruların hiçbiri yargılayıcı veya eleştirel değildir. Aksine anı yaşamak üzerine kuruludur ve ortada bulunan bir durumu objektif şekilde incelemeyi amaçlar.

Mindfulness ile İş Hayatında Stresi Azaltmak Mümkün

İş hayatında stresle baş edebilmek için öncelikle bunun kaynağının ne olduğunu bilmek gerekir. Fazla mesai saatleri, iş arkadaşlarıyla yaşanan fikir ayrılıkları veya başka problemler, kısa sürede yetiştirilmesi gereken işler, yeterli kazanca sahip olmadığını düşünmek gibi sebepler genellikle iş hayatındaki stresin kaynağını oluşturur.

Peki tüm bunlarla nasıl başa çıkabilirsiniz? Yukarıda örneklendirdiğimiz benzeri bir egzersizin iş hayatındaki stres konusunda size nasıl yardımı dokunacağını düşünüyor olabilirsiniz. Şöyle ki, yaptığınız bu egzersiz size çok basit gözükse de aslında etrafınızdaki olaylara, düşüncelere, fikirlere ve alışkanlıklara yargılayıcı olmayan bir bakış açısıyla yaklaşmanızın ilk adımıdır. Yargılayıcı bakış açısından kurtulmak, kendinizi de yargılamaktan vazgeçmek ve öz şefkat becerisini geliştirmeye başlamaktır.

Stres özünde anda kalamamaktan kaynaklanır. Geçmiş veya gelecek temellidir. Geçmiş temelli streste daha önce yaşadığınızın bir olay yüzünden şu an karşılaştığınız problemi çözmek size zor gelebilir. Gelecek temelli streste ise devamlı olarak ileride ne olacağını düşündüğünüz için şimdiki zaman ile ilgilenemezsiniz. Mindfulness tekniğinde şimdiki ana odaklanmak için çeşitli nefes alma egzersizleri önerilir. Bunlar temelde nefesine odaklanma çalışmalarıdır.

Mindfulness tekniği ile hem yargılayıcı bakış açısından uzaklaşırken hem de şimdiki anda kalmayı öğrendiğinizde iş hayatındaki stresinizin hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz. Bunu kendi kendinize basit pratiklerle deneyebileceğiniz gibi çeşitli bilişsel terapi çalışmalarına da katılabilirsiniz.

Mindfulness ve Bilinçli Farkındalık

Mindfulness ve bilinçli farkındalık birbirine çok benziyor olsa da aralarında önemli bir fark bulunuyor. Bilinçli farkındalık da tıpkı mindfulness gibi o an var olan bir durumun bilincinde olmayı ifade ediyor. Öte yandan mindfulness buna ek olarak o an gözlemlenen durumu veya olayı objektif şekilde incelemeyi kapsıyor. Bu yaklaşım farkı sayesinde mindfulness tekniği insanlarda olumlu yönde farklı bir duygu durumu yaratabiliyor.

Mindfulness Hakkında Bilinen Temel Yanlışlar

  • Mindfulness tekniği hiçbir şey düşünmemeyi ve olumsuz durumları yok saymayı amaçlamaz. Aksine şimdiki zamana odaklanmayı ve anda var olan olayları olduğu gibi gözlemleyebilmeyi amaçlar. Bir diğer deyişle, olumsuz olayları yok sayalım veya iyi düşünelim iyi olsun gibi bir bakış açısı değildir.
  • Mindfulness herhangi bir dine veya kültüre ait olmayan global bir tekniktir.
  • Mindfulness egzersizleri iyi hissettiriyor olsa da esas amaç rahatlamak değildir. Amaç anda kalabilmektir.

Siz de iş hayatındaki stresinizi hafifletmek istiyorsanız, mindfulness teknikleri konusunda Speaker Agency’nin uzman Mindfulness Konuşmacıları ile tanışabilirsiniz. Prof. Dr. Zümra Atalay aracılığıyla bilgi edinmek için bizlerle iletişime geçebilir, dilerseniz Nilüfer Devecigil ve Erhan Ali Yılmaz gibi bu alanda donanımlı konuşmacılardan ilham almayı tercih edebilirsiniz. Masal anlatıcısı ve sanat terapisti Judith Malika Liberman ve meditasyon eğitimcisi Deniz Bağan gibi isimlerin birikimlerinden de yararlanabilirsiniz.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.