HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Mindfulness Nedir ve Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Refah kelimesini ilk olarak olumlu bir fiziksel, sosyal ve zihinsel durum olarak tanımlayabiliriz. Fiziksel ve sosyal refah için bu tanımı kullanmakta bir sakınca görmüyorum. Ancak zihinsel refahın tek bir evrensel tanımı olduğunu söyleyemeyiz.

Mindfulness Psikoloji
  • Yayınlanma Tarihi: 23 Haziran 2022
  • Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2023
  • Yazan: Speaker Agency
406055288 690X460

Elbette birden fazla faktörü kapsadığını belirtebiliriz. Örneğin; kendiniz ve çevrenizle kurduğunuz ilişkilerde iyi hissetmeniz ya da bir amaç duygusuna sahip olup değerli olduğunuzu hissetmeniz gibi.

Elbette zihinsel refah hayatınızın her anında ve her döneminde mutlu olmanız anlamına gelmiyor. Normal hayatın parçası olan; başarısızlık, acı ve büyük kayıplar her zaman var olacak. Ancak mindfulness (farkındalık), daha sağlıklı ve rahat bir zihin yapısına sahip olmanıza ve refah düzeyinizi yukarılara çıkarmakta yardımcı olacaktır. 

Mindfulness Nedir?

Mindfulness, meditasyon, nefes alma egzersizi ve yoga gibi teknikleri kullanarak şimdiki ana odaklanmanın bir yoludur. Bu anlık olarak düşünce ve duygularınıza odaklanmaya ve onların daha fazla farkında olmanıza yardımcı olur. Bu şekilde duygu ve düşünceleriniz içinde boğulmak yerine ve onları daha iyi yönetebilirsiniz. Bu şekilde kendinizi iyi hissetmeniz için önünüzde çok az engel kalmış olur.

Mindfulness Faydaları Nelerdir?

Mindfulness, zihinsel sağlığınızı ve refahınızı yönetmek için çok güçlü bir araçtır. Hepimiz günlük yaşantımızda moral bozukluğu, stres veya çaresiz hissettiğimiz anlarla karşılaşabiliriz. Bu duygular genellikle sadece anlık olumsuzluklardır. Ancak bazı zamanlarda bu problemler bir kar topu gibi sürekli büyür ve daha ciddi sorunlara dönüşür.

Bu noktalarda akıl sağlığınızı korumak ve zihninizi yönetebilmek son derece kritiktir. Zihin sağlığını korumak kendinizi sadece zihinsel sağlık sorunlarından korumak anlamına gelmez. Eğer potansiyelinizden tam anlamıyla faydalanamıyorsanız, hayatla uygun bir şekilde başa çıkamıyorsanız ve sosyal hayatınızdaki rollerimizi tam olarak ortaya koyamıyorsanız zihin sağlığımızı tam olarak koruyamamışsınız demektir. Tüm bunları tekrar kazanmak isterseniz mindfulness işe yarayacaktır. 

Mindfulness Ne İşe Yarar?

Mindfulness kavramı ve insanlar üzerindeki etkisine dair birçok araştırma günümüzde hala devam etmekte. Bu çalışmaların ortak çıkarımı; farkındalığın insanlar üzerinde akıl, zihin ve vücut sağlığına olumlu etki yapmasının yanı sıra davranış ve ilişkiler konusunda da pozitif bir ilerleme oluşturması.

Ayrıca araştırmalara göre farkındalığın aynı zamanda stres, kaygı ve depresyon durumlarının yanında alkol, madde kullanımı ve kumar gibi bağımlılık yaratan davranışların da azalmasında son derece büyük rol oynar. Hem stres ve kaygı düzeyinden kurtulup hem de bağımlılıkları aşmanı zor olduğunu sakın düşünmeyin.

Mindfulness Bana Uygun mu?

Mindfulness; stres, kaygı ve depresyon gibi zihinsel problemlerle boğuşan bireyler için son derece faydalıdır. Aynı zamanda zihinsel refahını geliştirmek isteyenler de bu yönteme başvurabilir. Her ne yaşta olursanız olun farkındalığı öğrenerek hayatınıza uygulayabilir, ihtiyacınıza göre fayda sağlayabilirsiniz. 

Farkındalığı Nasıl Öğrenirsiniz?

Ruh sağlığınızı olumlu yönde değiştirmeye ihtiyaç duyarsanız ve bunun için mindfulness kavramını hayatınızda uygulamak isterseniz bunu öğrenmenin birkaç yolu var.

Farkındalık; grup kursları veya farkındalık koçları vasıtasıyla öğrenilebilir. Ayrıca çevrimiçi ücretli ya da ücretsiz videolar ve konu ile ilgili yazılmış kitaplarla da farkındalığını arttırabilirsiniz. En önemlisi ise konunun uzmanlarını dinleyerek pratiğinizi geliştirmek olacaktır. Her ne durum ve koşulda olursanız olun daha iyi bir zihin yapısına sahip olmak için konuyu uzmanlardan dinlemeye ve öğrenmeye özen gösterin.

Siz de hayatındaki problemlerle başa çıkmak için mindfulness kavramı ile tanışmak istiyorsanız, mindfulness teknikleri konusunda Speaker Agency bünyesinde yer alan Mindfulness Konuşmacıları ile tanışabilirsiniz. Prof. Dr. Zümra Atalay,  Nilüfer DevecigilErhan Ali YılmazJudith Malika Liberman, Deniz Bağan ve Sepin Sinanlıoğlu gibi isimlerin birikimlerinden de yararlanabilirsiniz.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.