Search Button

Oğul Türkkan | Konuşmacı

Gastronomi Uzmanı

Oğul Türkkan - Kurumsal Çözümler

Videolar

VİDEOLAR

PLAYLIST
Video Title
Video Title

KONUŞMACI PROFİLİ

Oğul Türkkan

1967 yılında Fransa Grenoble’da doğan Oğul Türkkan, Ankara’da Lycée Charles de Gaule’den mezun olduktan sonra, öğrenimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde devam etti. Üniversiteden hızlıca mezun olmayı aklına koyan Oğul Türkkan, bölümünü başarı ile bitirdi. Mezun olduktan sonra, Fransız kökenli “Ciments Français” şirketine bağlı Çimtek A.Ş.’de mühendis, ardından da Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. Aynı dönemde, Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme konusunda master eğitimini (MS) tamamladı.

Hayatında, hep keyif aldığı şeylerin peşinden koşmayı isteyen Oğul Türkkan, askerlik dönemi sonrasında radikal bir karar alıp, mühendisliği bıraktı. 1996 yılında en büyük tutkusu olan yeme & içme işine odaklandı. 1997 yılında Türkiye’nin ilk uzmanlaşmış içki ve tütün mağazası Keyifshop’u ve ardından online şarap satış mağazasını kurdu. 2010 yılına kadar faaliyetine devam eden Keyifshop, şaraba, kahveye, viskiye, cigar’a, gastronomiye kısacası yeme ve içme dünyasına merakı olan birçok kişinin uğrak noktası oldu.

Oğul Türkkan, bütün bu dönem boyunca, bira, şarap ve damıtık içecek alanında kendini geliştirmek adına birçok seyahate ve eğitime katıldı. İngiltere’de “Wine and Spirit Education Trust” Advanced Course, Londra’da “Beer Academy” Advanced Course, ardından da Fransa’da “Le Cordon Bleu” ve Reims Üniversitesi’nin Lezzet, Gastronomi ve Masa Sanatları bölümünde Master yaptı. Master eğitimi, moleküler gastronomiden, şampanya dünyasının inceliklerine, peynirden, lezzet algısına, gastronominin kültürel ve ekonomik etkilerinden, yemek ve restoran eleştirmenliğine kadar birçok konuya hakim olmasını sağladı. Anadolu’da Şarabın yolculuğu konusunda Master tezi yazmış olan Oğul Türkkan bugün hala birikimlerinin üzerine eklemeye devam ediyor.

Özel merakı ve sevgisi nedeniyle Oğul Türkkan önce Londra’da, ardından Fransa’nın Normandiya bölgesinde peynir yapımı üzerine eğitimler aldı, stajlara katıldı, artizan peynir üreticisi sertifikasını aldı. Şaraba ek olarak, bira ve viski ile peynir uyumu üzerine çalışmaları ve sunumları devam etmekte.

Edindiği birikimleri de birçok platformda eğitimler vererek, tadımlar düzenleyerek, danışmanlık yaparak, gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaparak, profesyoneller ve konunun meraklıları ile paylaşıyor. Yeme & İçme konularındaki faaliyetlerinden dolayı Fransız devletinden “Ordre du Mérite Agricole” ve Şili devletinden “Bernardo O’Higgins” nişanları ile ödüllendirilen Oğul Türkkan, insanlara hayatta keyif aldığı şeyleri anlatıp onların gözünde bir merak pırıltısı uyandırmaktan mutluluk duyduğunun altını çiziyor.

Oğul Türkkan - Kurumsal Çözümler

Konuşma Konuları

Gastronomi Konuşmacıları