HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Geleceğin Popüler Meslekleri

Hemen hemen herkes heyecan duyduğu bir alanda kariyer yapmak ister. Ancak mesleği seçerken ve kariyerinizin başında bu seçtiğiniz meslekle ilgili kendinize yatırım yaparken sormanız gereken birkaç soru var! Bunlardan elbette en önemlisi seçtiğiniz mesleğin geleceği ile alakalı olmalı. Çünkü dönem dönem bazı meslek grupları teknoloji veya ihtiyaçlar doğrultusunda öne çıkabiliyor. Acaba yakın gelecekte popüler olacak meslek grupları hangisi olacak?

İş Hayatı
  • Yayınlanma Tarihi: 05 Temmuz 2022
  • Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2023
  • Yazan: Speaker Agency
408939730 690X460

Bugün, önümüzdeki 10 yıllık süreç içinde talebi artacak ve yüksek ücretlerle çalışabileceğiniz 4 meslek grubuna göz atacağız.

Aktüer

Aktüerler genellikle sigorta ve finans şirketleri için çalışır. Yaptıkları işi en yalın ifadeyle risk değerlendirmesidir. Yaşanabilecek olayların ihtimallerini ve mali sonuçlarını değerlendirir. Bunu yapmak için de istatistiksel ve matematiksel teknikleri kullanırlar.

Aktüerlerin temel işi olan risk analizi bu meslek için son derece kritiktir. Bu nedenle aktüer olmak isteyen bir kişinin öngörü kabiliyeti son derece iyi olmalıdır. Aynı zamanda istatistik ve matematik bilgileri de bir noktaya kadar şarttır. Ayrıca hemen hemen her meslekte olduğunu gibi güçlü bir iletişimleri olmalıdır.

Endüstri Mühendisi

Endüstri mühendisleri, çalıştıkları kuruma optimizasyon ve verimlilik sunarak iş gücüne katkı sağlarlar. Bir endüstri mühendisi, tedarik zincirinden operasyonlara, finanstan ekipman kullanımına kadar hemen hemen her konudan sorumlu olabilirler.

Bu alanlarda verimliliği ve optimizasyonu artırmak adına işletmedeki insanları, sistemleri ve süreçleri değerlendirir. Bunu yaparken de matematik, istatistik, bilim ve mühendislik ilkelerini kullanırlar. Amaçları, bir ürün veya hizmet yaratmak için gereken unsurları birbirine entegre etmenin en etkili yolunu bulmaktır. İşletmelerin maliyetlerini düşük, üretkenliklerini yüksek tutmalarına ve kurumsal hedeflere ulaşmalarını sağlar.

Bir endüstri mühendisinin analitik düşünme yöne çok kuvvetli olmalıdır. Aynı zamanda verimliliği artırırken yaratıcı yollara başvurulduğu için son derece yaratıcı olmalıdır. Ekip yönetiminde ve iletişimde güçlü olmalıdır. Son olarak da zaman yönetimini doğru yaparak problem çözme konusunda yetenekli olmalıdır.

Data Scientist

Günümzde artık nesnelerin interneti ve büyük veri gibi kavramlar çok yabancı değil. Bu nedenle veri analizi, büyük ve hatta orta çaptaki işletmeler için son derece cezbedici olabiliyor. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte de şirketlerin ellerindeki veriyi işeyip analiz edebilmesi için veri bilimci rolüne çok daha fazla ihtiyaç duyacak.

Veri bilimciler, şirketlerin verilerinin toplanmasına, düzenlenmesine ve analiz edilmesinde rol oynar. Veri bilimi son derece teknik ve veri ağırlıklı bir iştir.

Bilgisayar bilimi, mühendislik, istatistik ve matematik bölümlerinden en az birisinden lisans derecesi gereklidir. Bir veri bilimci, verinin ne ifade ettiğini çok iyi bilmelidir. Bu yüzden çıkarım becerileri gelişmiş olmalıdır.

Bilgi Güvenliği Analisti

Günümüzde de popüler meslek grupları arasında yer alan bilgi güvenliği analistleri, bir şirketin bilgilerini güvenli ve emniyetli tutmaktan sorumludur. Özellikle pandemi döneminden sonra e-ticaret kavramının ön plana çıkması ve çoğu kişinin uzaktan çalışma modeline geçmesi siber güvenlik alanında bazı zaaflara yol açabilecek duruma geldi. Bu da hem günümüzde hem de önümüzdeki 10 yıl içinde bu meslek grubuna olan talebin artacağına işaret ediyor. Teknolojik gelişmeleri çok iyi anlamak ve risk analizi yapabilmek bir bilgi güvenliği analistinden beklenen en büyük özellikler.

Kariyer planlamanızı yaparken doğru analizi yapmak çok önemli. Çünkü iş hayatınıza nasıl başladığınız kariyer yolunuzda çok önemli bir basamak olabilir. Speaker Agency’nin Future of Work Konuşmacılarından Zehra Elif Zevulun, Dr. Cenk Tezcan, Doç. Dr. Şebnem Özdemir, Nur Erdem ÖzerenProf. Dr. Erhan Erkutİnci Abay Cansabuncu ve Dr. Erdem Aksakal’ın konuşmaları kariyer planlamanızda çizeceğiniz yolda size destek olabilir.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.