HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

İlham Veren Yazarlar ve Eserleri

İlham vermek, genellikle bir sanat eserinde en çok aranan ve eserin değerini belirleyen unsurlardan biridir. İnsanlar tarafından en çok ilham alınan sanat türü ise genellikle edebiyat olarak görülür. Çünkü diğer sanat türlerine kıyasla edebiyat eserlerinde, eserin içinde hayal gücünüz sayesinde bambaşka bir evrende daha fazla zaman geçirirsiniz.

Motivasyon
  • Yayınlanma Tarihi: 08 Eylül 2022
  • Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2023
  • Yazan: Speaker Agency
690X460 (63)

Bu geçirdiğiniz süre zarfında hem kitabın anlatmak istediği konuyu daha iyi özümsersiniz hem de karakterlerle daha sağlam bağlar kurarsınız.

Kitap okuma alışkanlığı olan çoğu insan, bir romanı okurken karakterlerle kendilerini özdeşleştirme eğilimine girer. Hatta karakterlerin yaşadıkları olayları ve seçimleri kendi hayatı ile kıyaslar.

İşte tam bu noktada karakterlerin verdikleri kararlar ve hayatlarındaki değişimler okuyucular için motive edici olabilir ve ilham verir.

Motivasyon, en büyük hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmada önemli bir rol oynar. İlham veren kitaplar hayatınızda iyimserlik ve pozitiflik katar. Duygu ve düşüncelerinizi şekillendirir, güveninizi artırır ve olumlu bir bakış açısı geliştirmenizi sağlar. Kitap okumak aynı zamanda ne kadar güçlü olduğunuzu anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Öte yandan hayatlarında farklı noktalara gelmek isteyen veya henüz bunun farkında olmayan insanlar ilham almak konusunda son derece açık olabilirler. 

İlham Neden Önemlidir?

İlham, sıradan deneyimlerimizi ve sınırlamalarımızı aşmamıza izin vererek bizi yeni olasılıklara yönlendiren yegâne unsurdur. İlham, kişiyi eylemsizlikten olasılığa iter ve kendi yeteneklerimizi algılama biçimimizi değiştirir.

Bazen bize gerçekten ilham veren bir şey bulmak zor olabilir. Çünkü sabahları yataktan çıkmamızı sağlayan ve sıkı çalışmak için motive olmamızı sağlayan şey ilhamdır. İlham, birçok farklı şekil alabilir ve herkes bunun için farklı şeylere odaklanır.

Tüm bunlara rağmen ilham kavramının genel kanı olarak doğaüstü veya ilahi olarak görülmesi, insanları ilhamı nereden alacaklarına dair cevapsız sorulara yönlendirse de ilham her yerden ve her şeyden alınabilir.

Yazımızın geri kalanında bu kişilere ışık tutabileceğini düşündüğümüz bazı yazarları ve onların edebi eserlerini mercek altına alacağız.

Dünyaya İlham Veren Kitaplar

İlham Veren Sozler 690X460 (2)

İlham veren ve insanların hayatlarını değiştiren elbette ki kitaplardır.

Peki kim bu ilham veren yazarlar ve edebiyat eserleri? Hangi kitaplar kesinlikle okunmalı? Ne tür kitaplar insanı geliştirir? Mutlu olmak için hangi kitaplar okunmalı? İşte bu soruların cevapları.

 1- Toni Morrison – Sevilen

Toni Morrison’ın, 1988 yılında edebiyat eserlerinin en prestijli ödülü olan Pulitzer’i kazanmasını sağlayan Sevilen romanı, çocukları ile kölelik cehenneminden kaçmaya çalışan bir kadının hikayesini konu alıyor. Romanın ana kahramanı Sethe, geçmişinde yaşadığı tüm acılara rağmen insan ruhunun, psikolojik yaraların ve umuda tutunmanın tüm inceliklerini bize gösteriyor. 

Kitap, Pulitzer ödülünün haricinde adını Publishers Weekly dergisinin editöründen alan Frederic G. Melcher Kitap Ödülü'ne de layık görüldü. 12 Ekim 1988'de ödülü kabul eden Morrison, Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilip köleliğe zorlanan insanların anısını onurlandıran uygun bir anıt, hatta yol kenarında küçük bir bank bile olmadığını dile getirdi.

Onun bu sözlerinden ilham alan Toni Morrison Derneği, Amerika'daki kölelik tarihindeki önemli yerlere banklar yerleştirmeye başladı. İlk bank, 26 Temmuz 2008 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'ne getirilen köleleştirilmiş Afrikalıların yaklaşık %40'ının giriş yeri olan Güney Carolina'daki Sullivan Adası'nda konuldu.

2- Louisa May Alcott – Küçük Kadınlar

Küçük Kadınlar kitabı, ilk kez yayımlandığı tarih olan 1869 yılından itibaren çoğu insan tarafından umudun, hayata tutunmanın ve tüm olumsuzluklar içinde birey olabilmenin el kitabı gibi görülen klasik bir eser.

Kitap, Louisa May Alcott'un genç yaşlarında kendi ailesiyle olan yaşamına dayanıyor. Roman, Amerikan İç Savaşı sırasında New England'da hayatta kalmaya çalışan dört kız kardeş olan; Jo, Beth, Meg ve Amy’nin aşk, kardeşlik ve savaş üçgeninde yaşadıkları maceraları konu alıyor. 

Küçük Kadınlar kitabını okuduktan sonra, bazı kadınlar yeni ve daha fazla kamusal kimlik edinme ihtiyacı hissettiler. Çünkü kitap, Amerikalı orta sınıf kızların düzenli hayatlarını gösterirken, onların farklı bir şeyler yapma hayallerini normalleştirdi ve olasılıkları değerlendirmelerine izin verdi.

Gün geçtikçe daha fazla genç kadın yalnızca erkekler için normalleşmiş başarı anlayışını yıkarak kendi başarı hikayelerini yazdı.

3- George Orwell – 1984

1949 yılında George Orwell tarafından distopik bir geleceği öngörerek yazılan 1984, bireyleri kontrol etmeyi amaçlayan ve her şeyi gören bir hükümet fikri olan ‘Büyük Birader’ kavramını tüm dünyaya tanıttı. Kitap, Büyük Birader'in gündemine uyan ve yalanlarla tarihi ​​yeniden yazan Hakikat Bakanlığı için çalışan ana karakterimizin gözünden anlatıyor.

Ana karakterin son derece itaatkâr ve sıradan bir vatandaşken bir anda çalıştığı kurumu, içinde bulunduğu toplumu ve hükümeti sorgulaması aynı anda okuyucular tarafında da benzer bir sorgulamaya neden oluyor. 

Gün geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe yaşadığımız dünyanın kitapta anlatılan distopik dünyaya benzemeye başlaması, insanlar için son derece korkutucu olarak görülüyor.

Yakın geçmişte yaşanan ve kitapla örtüşen olaylar, kitabın dönemsel olarak popülerliğini artırmaya devam etti. 2013 yılında Ulusal Güvenlik Ajansı’nın e-posta yazışmalarını, telefon görüşmesi verilerini ve küresel internet trafiğini gizlice izlediği ve depoladığı bilgisi sızdırıldı.

 Bu bilgilerin ardından kitabın satışları, 2013 yılının ilk haftasında yedi kata kadar arttı. Ayrıca kitap, dönemin ABD Başkanı Danışmanı Kellyanne Conway'in medya ile tutarsızlıkları açıklamak için "alternatif gerçekler" ifadesini kullanmasının ardından 2017'de Amazon.com satış listelerinde bir kez daha zirveye yerleşti.

4- Harper Lee - Bülbülü Öldürmek

Büyük Amerikan klasiklerinden biri olarak kabul edilen Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek kitabı, Güney Amerika'da çalkantılı bir önyargı ve ırkçılık döneminde geçiyor. Roman, ana karakter olan Scout'un babasının, korkunç bir suçla suçlanan masum bir Afro Amerikalı adamı savunması ve bu süre zarfında ailesinin ve kendisinin önyargılı bir toplumda yaşadıkları sorunları ele alıyor.

Roman, yayınlandığı dönemde farklı cesaret biçimlerinin dokunaklı bir şekilde anlatmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Kitabı okuyanlar, içinde bulundukları önyargılı toplumla mücadele etmek için ilham ve cesaret buldu.

5- Charlotte Brontë - Jane Eyre

Charlotte Brontë tarafından yazılan Jane Eyre birçok insan tarafından erkek egemen dünyada güçlü bir kadın figürü ortaya koymayı başarmış ve kadın hak ve hürriyetine sahip çıkan ilk roman olarak kabul edilir. 19. Yüzyıl İngiltere’sinde geçen roman yazarın yaşamından izler de taşır.

Zorluklarla dolu bir hayat süren genç bir kızın güçlü bir kadına dönüşmesine ele alan kitap, yalnızca kadının erkek egemen toplumdaki konumuna korkusuzca karşı koymasıyla değil, edebi anlatımıyla da öne çıkmayı başarmış klasik bir başyapıttır.

Günümüzde çok sayıda film, televizyon, müzikal uyarlamaları yapılan eser, özellikle kadın okuyucular için ayakta kalmanın ve erkek egemen topluma baş kaldırmanın rehberi olarak görülür.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.