HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

NFT Nedir ve Nasıl Satılır?

Non Fungible Tokens yani “Takas Edilemez Tokenlar” olarak gündeme gelen NFT, kripto para teknolojisi kullanılarak hazırlanan bir veri birimidir. Dijital dünyada yerini alan bu varlıklar kriptografik olduğundan dolayı kopyalanamaz ya da başka bir Non Fungible Token ile takas edilemez.

NFT ve Sanat
  • Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2022
  • Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2023
  • Yazan: Speaker Agency
387840464 690X460

Sadece koda sahip olanların erişebileceği bu benzersiz kayıtlar blockchain üzerindeki dijital bir defterde tutulur. NFT; bir tablo, tweet, fotoğraf, video ya da şarkı olabilir. NFT’nin bu kadar ilgi görmesinin en büyük nedenlerinden biri benzersiz oluşudur.

NFT Nasıl Satılır?

NFT üretimi; Ethereum, Smart Chain, Polkadot ve Binance gibi blockchain ağlarında gerçekleşir. Tablo, tweet, fotoğraf, video ya da şarkı fark etmeksizin herhangi bir NFT oluşturabilmek için ilk ihtiyacınız olan NFT uyumlu dijital bir cüzdandır. Daha sonra hazırladığınız dijital sanat eserini hangi online pazar yerinde sergileyeceğinize karar vermeniz gerekir. En yaygın kullanılan pazar yerleri OpenSea, Axie Marketplace, Rarible ve SuperRare’dir. Her pazaryeri ve dijital cüzdanın birbirinden farklı onay, kayıt ve satış süreci olabilir. Bu imkanlar doğrultusunda NFT olmasını istediğiniz eserleri, ilgili açıklamalar ve telif hakkı bilgileriyle birlikte dilediğiniz online pazar yeri platformuna yükleyebilirsiniz. Bu platformlar, gerektiği zamanlarda eser ile ilgili değişiklik yapılmasına izin verir. Görücüye çıkardığınız eserleri alıcılar yalnızca Ethereum (ETH) kullanarak satın alabilir. Satışın gerçekleştiği anda ilgili tutar satıcının dijital cüzdanına yansır. Böylelikle satış işlemi tamamlanmış olur.

NFT Karşımıza Nasıl Çıkabilir?

Teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte hayatımıza giren yeni kavramlardan biri olan NFT; sinema sektöründen müzik sektörüne kadar pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Bir nevi dijital imza olarak faaliyetini sürdüren NFT’ler patentler, akademik makaleler ve şarkı telifleri gibi fikri mülkiyet hakkı için de kullanılabilir. Bunun yanı sıra gayrimenkul alanı da tapu devri, mülkiyet kanıtı ya da değişimi gibi amaçlar için de dijital takip olarak bu kavrama yönelebilir. Benzersiz olan NFT’ler konser, sinema, tiyatro ve müzikal biletleri yerine kullanılabileceği gibi düğün davetiyesi olarak da kullanıcılara sunulabilir. Bu sayede çeşitli etkinliklere girmek ya da seyahat etmek için NFT alım ve satım işlemleri yapılabilir. Gelecekte de kriptografi teknoloji kullanılan benzersiz dijital varlıkların daha çok karşımıza çıkması muhtemeldir.

NFT’nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Fikri mülkiyet ve telif haklarının oldukça gündeme geldiği bu çağda dijital ortamlarda çeşitli eserleri kopyalamak oldukça kolaydır. Fakat NFT’ler bu durumun önüne geçmek için iyi bir çözüm olabilir. Bu veri birimi aracılığıyla dijital eserlerin kime ait olduğu resmileşir ve dijital ortamda kayıt altına alınır. Özellikle sanatçıların sıklıkla kullandığı online NFT satışı yapan pazar yerleri aracısız bir şekilde telif haklarını korur. Bunun yanı sıra NFT her el değiştirdiğinde sanatçı telif hakkı gelirini kazanmaya devam eder. Bu sayede dijital eserler sürdürülebilir bir şekilde uzun süreler boyunca görücüye çıkarılabilir. Bu veri biriminin, sanatçının telif haklarını korumasının yanı sıra eğlence, oyun, sağlık ve eğitim gibi pek çok sektörde de piyasa verimliliğini arttırdığı ve dijital alım ve satım alternatifi sunduğu gözlemlenir. Böylelikle fiziksel varlıkların aksine eserlerinizi dijitale dönüştürebilir ve iş süreçlerine dair alternatif çözümler bulabilirsiniz.

Siz de dijital dönüşümün en çarpıcı varlıklarından biri olan NFT’nin ne olduğu, nasıl üretildiği ve  nasıl satıldığı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için NFT & Sanat Konuşmacıları sayfamızı ziyaret edebilir ve bu alanda uzman olan konuşmacılarımız Mehmet Ünal, Alemşah ÖztürkBarış Özcan ve Arzu Kaprol'un bilgi ve deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.