HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Spor Yaparken Motivasyonu Sağlamanın Yolları

Spor yaparken yaptığınız plandan sapmamak için birçok bileşen vardır; hedeflerinizi belirlemiş olmak, zorluklara hazırlıklı olmak ve disiplinli olmak gibi. Ancak en önemli ve bazen en zor olanlardan biri motivasyondur.

Motivasyon Spor
  • Yayınlanma Tarihi: 24 Ağustos 2022
  • Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2023
  • Yazan: Speaker Agency
Spor Ve Motivasyon 560X285 (3)

Genellikle spora veya egzersize başlamak için gerekli motivasyonu bulamıyor olabilirsiniz. Ancak birçoğumuz için doğru olan şey; kendi motivasyonumuzu yaratmak ve bu motivasyon ile hedefe giden yolda sürekliliği sağlamak olacaktır.

Spor yapmak isteyenler veya bir süre spor yapıp gerekli motivasyonu sağlayamayanlar genellikle şu soruları sorarlar; Spor yapmaya üşeniyorum ne yapmalıyım? Sporda devamlılık nasıl sağlanır? Spora başlamak istiyorum ne yapmalıyım? Sporda motivasyon ne demek?

Gelin bu soruların cevaplarını yazımızın geri kalanında anlatmaya çalışalım…

Spor yapmaya karar verdiğinizde çoğu insan gibi aşırı derecede motive hissediyorsunuzdur. Muhtemelen kendinizi zorlu ve uzun süren antrenmanları başarıyla bitirmiş ve hedeflerinize ulaşmışken hayal ediyorsunuz. Ancak sabahın çok erken saatlerinde çalan saat sonrasında veya işten yorgun bir şekilde eve geldiğinizde bu motivasyonunuz kayboluyor olabilir.

Egzersiz motivasyonunu korumak gerçekten zor bir iştir. Ancak, egzersiz motivasyonunun tam olarak ne olduğunu ve onu kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinizi anlamak, size antrenmanlarda ve kendinize özel motivasyon kaynakları bulmanızda yardımcı olur. 

Motivasyon Nedir?

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan motivasyon kelimesi aslında çok basit ifadeyle “Bizi, hedeflere ulaşmaya veya sürdürmeye iten düşünceler.” olarak tanımlanabilir. Biraz daha derine inersek motivasyonun, bir arzu biçimi olduğu da söyleyebiliriz. 

Çoğumuz, spor ve egzersiz yapmanın birçok faydası olduğunu biliyoruz. Kilo vermek, fit ve güzel bir görünüme sahip olmak, güçlenmek, daha iyi ve sağlıklı hissetmek bunlardan yalnızca birkaçı. 

Bu faydaları elde etmek için kendimize hedefler koyarız, planlar yaparız, hatta belki bir süre bu planlara bağlı kalırız. Ancak bir süre sonra görülmeyen bir duvar bizi durdurur. Tam bu noktada neyi yanlış yaptığınızı düşünebilirsiniz. Yanlış bir şey yapmadınız, büyük ihtimalle sizi tam olarak neyin motive ettiğini bulamadınız!

Tüm bu karmaşık sorulara yanıt ararken, sizi Speaker Agency Spor ve Motivasyon Konuşmacıları ile tanıştırmak isteriz!

Speaker Agency’nin alanında uzman spor ve motivasyon konuşmacıları; Çetin Yılmaz, Semih Saygıner, İpek Şenoğlu, Caner Eler, Nasuh Mahruki, Ebru Karaduman, Bakiye Duran, Gökhan Edman, Ertan Balaban, Ebru Karaduman ve daha birçok isim size gereken motivasyonu sağlayabilir, aynı zamanda koçluk sunabilir.

Neden Motive Olamayız?

Egzersiz yapmak için motive olamamanın birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları aslında üstesinden gelmemiz gereken engellerdir.

Birçoğumuz günümüzün büyük bir kısmını oturarak geçiririz. Ofiste, yolda, kitap okuduğumuzda ve çoğu zaman eve geldiğimizde sürekli olarak oturma eğilimi gösteririz.

Bu da daha az yürümek ve hareketsiz olmak anlamına gelir. Ne kadar çok oturursak, oturmaya o kadar alışırız ve vücudu hareket ettirmek de o kadar zorlaşır. 

Bu etkenlerin dışında fazla kilolu olmak da sizi engelleyen bir başka unsur olabilir. Çünkü fazla kiloluysanız, egzersiz yapmak daha zor bir hal alır. Eklem ağrısı, yaralanma gibi fiziksel sorunlarınız olabilir. Bu gibi durumlar da egzersizi endişe verici bir hale getirir. 

Günlük hayatınızda yoğun stres ve meşguliyetiniz varsa egzersiz yapmak için zamanınız kalmıyor olabilir. Hatta kendinize bir spor programı çıkartmış olsanız dahi sıradaki egzersizi atlamak için zihniniz harika bahaneler üretiyor olabilir. Bu noktada egzersizi diğer her şeyden sizi arındıracak ve zihninizi boşaltacak bir etkinlik olarak görebilirsiniz. 

Sporu günlük yaşamınıza entegre edebilmek ve doğru sonuçlar alabilmek için egzersizlere, ufak antrenmanlar ile başlayabilirsiniz. Bu başlangıç, hem vücudunuzu hazırlayacak hem de kendinize olan güveninizi artırmayı sağlayacaktır. Unutmayın, ilk adım her zaman diğer adımlar için yol göstericidir.

Motivasyon ise iyi yaşamın ve düzenli bir egzersiz planı oluşturmanın sadece ilk adımıdır. Motivasyonun kaybolmasına izin vermek yerine, kilo vermenin ve iyi görünmenin ötesinde kendiniz için gerçekten ne istediğinizi bir düşünün.

Motivasyonu Sağlamanın Yolları

Spor Ve Motivasyon 560X285 (2)

Motivasyonu sağlamanın birçok yolu var. Ancak bir kere spora başlayanların çok iyi bildiği üzere motivasyonu korumak çok daha önemli ve kritiktir. Motivasyon seviyenizi artırmak ve sürekli kılmak için şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

 1- Anlamlı Hedefler

Her antrenman seansında performansın bir yönünü geliştirmek için kendinize meydan okuyun. Elbette bu meydan okumalar sizin için anlamlı ve erişebilir hedeflerden oluşmalı. Örneğin; koşu bandında 1 kilometrelik bir koşuya yetecek kadar kondisyona sahipseniz, bunu bir anda 3-4 katına çıkartacak hedefler koymayın.

Daha ufak hedeflerle ilerlemeyin tercih edin. Hedeflerinize ulaştıkça motivasyonunuz da sizinle gelmeye devam edecek. Önünüze çıkan duvarları her yıkışınızda, bir sonraki duvarı yıkmak çok daha kolay olacaktır. Kendinizle her seferinde daha az savaşırsınız.

Sporcu olmanın büyük bir kısmı, her gün egzersiz yapma alışkanlığı kazanmaktır, bu yüzden bu alışkanlığı oluşturmak için çalışmalısınız.

2- Doğru Neden

Yaptığınız egzersizi ve egzersiz yapmış olmanın kendisini sevin. Hayatınızın kontrolünü tekrar elinize almak için bunu yaptığınızın farkına varın. Böylelikle antrenmana başlarken daha istekli ve daha bilinçli olursunuz.

3- Olumlama

Olumlama, hedef koyduğunuz herhangi bir alanda size yardımcı olan içsel bir ritüeldir. Bu teknikle öz saygınızı kazanır, kendize olan inancınızı üst seviyelere taşımış olursunuz.

4- Ödüllendirme

Aslında tek başına egzersiz yağmış olmak dahi bir ödül olarak görülebilir. Ancak hedeflerinize giden yolda kendinizi ödüllendirmenizde de bir sakınca yok. 

Spor, Müzik ve Motivasyon

Spor Ve Motivasyon 560X285 (1)

Genellikle profesyonel sporcuları maça çıkmadan önce müzik dinlerken görürüz. Bu sadece iyi vakit geçirmek için yapılan bir aktivite değil. Birçok sporcu kendilerini havaya sokmak ve ritimlerini bulmak için müsabaka öncesinde müzik dinlediğini ifade ediyor.

Son yapılan araştırmalara göre yoğun fiziksel aktivite öncesinde dinlenen müzik, bilimsel açıdan da oldukça faydalı. Brunel Üniversitesi Spor ve Eğitim Okulu’ndan Dr Costas Karageorghis'in son araştırmasına göre, özenle seçilmiş müziğin bir kişinin fiziksel dayanıklılığını önemli ölçüde artırabileceğini ve kardiyovasküler egzersiz deneyimini çok daha olumlu hale getirebileceğini ortaya koydu.

Ayrıca aynı araştırmaya göre müziğin motive edici etkisinin de olduğu ifade edildi. Dr Karageorghis, müziklerin eşzamanlı uygulanması çok daha yüksek dayanıklılık sağladığını ve müziğin motivasyonel nitelikleri ile yorgunluk semptomlarını belirgin ölçüde azalttığını ifade etti. 

Bu yazımızı okuduktan sonra eğer sizde bir dönüşüm sürecine girmeye karar verdiyseniz, aşağıda spor yaparken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve kaygılarınızdan uzaktaştıracak müzik listemizi kaydedin!  

1. Roar – Katy Perry

2. Talk Dirty – Jason Derulo ft 2 Chainz

3. Skip To The Good Bit – Rizzle Kicks

4. Get Lucky – Daft Punk ft Pharrel

5. Move – Little Mix

6. Need U 100% - Duke Dumont ft A*M*E

7. You Make Me – Avicii

8. Feel My Rhythm – Viralites

9. Timber – Pitbull ft Ke$ha

10. Applause – Lady Gaga

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.