HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Yapay Zekayı Konu Alan Dizi ve Film Önerileri

Yapay zeka kavramı, günümüzde birçok kişinin merakını doruk noktasına çıkarmış bir teknoloji. Şu anda sahip olduğumuz yapay zeka teknolojisinin birçok sektörde kullanıldığını biliyoruz. Ancak yapay zekanın dünyamıza ve yaşantımıza etkisi bununla sınırlı değil.

Yapay Zeka
  • Yayınlanma Tarihi: 09 Aralık 2022
  • Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2023
  • Yazan: Speaker Agency
Yapay Zeka Film 690X460 (2)

Günümüzde teknoloji ile ilgili olan ya da gelişmiş  teknolojik cihazlar kullanan birçok kişi, yapay zeka ile sürekli olarak etkileşim halinde. Alexa veya Siri'den Chatbot'lara kadar birçok insan günlük rutinlerinde yapay zekayı kullanıyor. 

Yapay zeka bu kadar yaygın kullanılmadan ve  tüm bu gelişmelerden önce bile büyük bir çoğunluğun dilindeydi. Bunun sebebi ise elbette çok sevilen yapay zeka konulu dizi ve filmlerdi.

Yapay zeka konulu filmler denilince aklımıza gelen birçok dizi-film var. Elbette bu filmler arasında başı Terminatör ve Matrix serileri çekiyor. Ancak yapay zekayı konu alan ilk film, neredeyse 100 yıl öncesine dayanıyor. 

Şimdi isterseniz sinema ve dizi tarihinin derin sularına inelim ve neredeyse 100 yıllık geçmişe sahip olan yapay zeka konulu dizi ve filmlere bir göz atalım. 

1-Metropolis (Film)

Yönetmen: Fritz Lang

Yıl: 1927

Tür: Dram, Bilim Kurgu

IMDb: 8.3

Rotten Tomatoes: %97

Oyuncular: Brigitte Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich

Yapay zeka ve robotiğin ilk anlatıldığı film olarak kabul edilen Metropolis, Avusturyalı-Alman yönetmen Fritz Lang tarafından yazılıp çekilmiş ve filmin çekimlerinde günümüz parasıyla 200 milyon dolar civarında para harcanmıştır. Bu harcama, sessiz bir film için harcanan en yüksek meblağdır.

Olaylar, şehrin kurucusunun oğlunun işçi sınıfı tarafından lider olarak görülen bir kadına aşık olması ile başlıyor. Film, fütüristik ve aynı zamanda distopik olarak gösterilen robotik bir şehirde yaşanan sınıfsal farklılığı gözler önüne seriyor.

Filmin ilk gösterimi 10 Ocak 1927 tarihinde Almanya’da yapıldı. Film, aynı yılın ekim ayında Türkiye’de gösterilmeye başlamadan kısa bir süre öncei yasaklandı.

2- Azınlık Raporu/Minority Report (Film)

Yönetmen: Steven Spielberg

Yıl: 2002

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem, Bilim Kurgu

IMDb: 7.6

Rotten Tomatoes: %90

Oyuncular: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton

2002 yılında vizyona giren Azınlık Raporu filminin yönetmen koltuğunda aksiyon ve bilim kurgu filmlerinin kült yönetmeni Steven Spielberg’ü görüyoruz. Başrollerini Tom Cruise, Colin Farrell ve Samantha Morton’ın paylaştığı film, En İyi Ses dalında Oscar ödülüne de aday gösterildi.

Azınlık Raporu filmi, insan - yapay zeka karışımı bir sistemle gelecekte yaşanacak suçları gerçekleşmeden önce önlemeyi başaran bir polis departmanını konu alıyor. Bir gün sistem, departmanın başarılı komiserlerinden John Anderton’ın (Tom Cruise) bir cinayet işleyeceğini ön görüyor. Bunun üzerine John Anderton ve polis departmanı arasında amansız bir kovalamaca başlıyor.

3-Yıldız Savaşları/Star Wars (Film)

Yönetmen: George Lucas

Yıl: 1977 

Tür: Aksiyon, Fantastik, Bilim Kurgu

IMDb: 8.6 (Yeni Bir Umut)

Rotten Tomatoes: %93 (Yeni Bir Umut)

Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher

Dünya üzerinde en çok hayrana sahip filmlerden biri olan Yıldız Savaşları serisi için bugüne kadar 11 film ve 8 dizi çekildi. Film, çekildiği tarihten itibaren birçok insanı ışın kılıcı, güç, Jedi ve Sith gibi kendine özgü kavramlarla tanıştırdı. Seri içerisindeki robot karakterlerin yapay zekası da bunlardan biriydi.

Elbette Yıldız Savaşları film serisi için yapay zekayı konu alıyor demek çok doğru olmaz. Ancak tüm filmlerde gelişmiş yapay zeka örnekleri ile karşılaşmak mümkün. Neredeyse filmin başrolleri kadar bilinen, oyuncakları milyonlarca kez satılan ve kültleşen R2D2 ve 3PO karakterleri, yapay zeka ve robotiğin son derece gelişmiş bir versiyonunun nasıl olabileceğini bizlere gösteriyor.

Yapay Zeka Film 690X460 (3)

4-Westworld (Dizi)

Yaratıcı: Lisa Joy, Jonathan Nolan

Yıl: 2016-2022 

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

IMDb: 8.5

Rotten Tomatoes: %80

Oyuncular: Brigitte Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich

Çoğu insanın 2016 yılında çıkan dizi ile akıllarında kalsa da, Westworld serüveni aslında 1973 yılında yayınlanmış bir film ile başlıyor. Film, yetişkinler için kurulmuş vahşi batı konseptli bir eğlence parkındaki insansı yapay zeka robotlarının isyan başlatmasını konu alıyor ve 2016 yılında yayınlanan dizi de film ile aynı iç görüyü paylaşıyor. 

2022 yılında biten dizi, yayınlandığı ilk günden itibaren geniş bir hayran kitlesine ulaştı. Özellikle dizinin ilk sezonunda usta aktör Anthony Hopkins’in gösterdiği başarılı performans, dizinin kalitesini ve bilinirliğini bir hayli artırdı.

5-Matrix (Film)

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Yıl: 1999 

Tür: Aksiyon, Fantastik, Bilim Kurgu

IMDb: 8.7

Rotten Tomatoes: %88

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie Anne Moss

Yayınlandığı 1999 yılında çok büyük sükse yapan Matrix, insanları kontrol altında tutmak için yapay zeka tarafından tasarlanmış bir rüya dünyasını konu alıyor. Bu dünyada hapsolan insanlar, gerçek dünyaya benzer bir simülasyonun içerisine hapsoluyor. Gerçek dünyada ise robotlara baş kaldıran bir grup onları kurtaracak seçilmiş kişiyi arıyor. 

Şimdiye kadar Matrix serisinde 4 film yayınlandı. Serinin 4. ve yayınlanan son filmi olan Matrix: Diriliş, 3. filmden tam 18 yıl sonra vizyona girdi. Ancak film beklentilerin çok altında kaldı. Film IMDB’de 5.7 puan alırken, Rotten Tomatoes puanı ise ancak %63’e ulaşabildi.

Matrix 690X460 Image

6-Aşk (Film)

Yönetmen: Spike Jonze

Yıl: 2013 

Tür: Dram, Romantik, Bilim Kurgu

IMDb: 8.7

Rotten Tomatoes: %94

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson (Ses)

Aşk filmi, yakın bir gelecekte yapay zekanın nasıl kullanabileceğimizin en güzel örneklerinden birini konu alıyor. Başarısız bir evlilik sonucunda yalnızlaşan Theodore (Joaquin Phoenix), bu yalnızlığını gidermek için yapay zeka destekli bir işletim sistemi ile konuşmaya başlıyor. Sistemde kendini Samantha (Scarlett Johansson) olarak tanıtan yapay zeka ile tanışıyor. İlişkileri giderek derinleşerek benzersiz bir aşka dönüşüyor.

2013 yılında vizyona giren film, En İyi Senaryo dalında Oscar kazandı.

7-Yapay Zeka/A.I. Artificial Intelligence (Film)

Yönetmen: Steven Spielberg

Yıl: 2001

Tür: Dram, Fantastik, Bilim Kurgu

IMDb: 7.2

Rotten Tomatoes: %75

Oyuncular: Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O'Connor

Steven Spielberg’ün listedeki ikinci yapıtı olan Yapay Zeka filmi, sevmek gibi insansı bir duyguya sahip olan bir yapay zekanın yaşadıklarını anlatıyor.

Sevmeye programlanmış yapay zeka destekli insansı bir çocuk robot olan David (Haley Joel Osment), oğulları bir kaza sonucu bitkisel hayatı giren bir çift tarafından evlat ediniliyor. Ancak çiftin çocuklarının bitkisel hayattan çıkması ile işler karmaşık bir hal alıyor.

Artificial Intelligence 690X460 (1)

8-Terminatör: Yok Edici (Film)

Yönetmen: James Cameron

Yıl: 1984 

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

IMDb: 8.1

Rotten Tomatoes: %100

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn

Terminatör filmi, yapay zeka ve zaman yolculuğunu birlikte harmanlayan en başarılı örnek olarak gösterilebilir. Filmde 1984 yılında temelleri atılan Skynet isimli kuruluşun ürettiği yapay zeka gelecekte insanlara isyan ederek bütün dünyaya hakim oluyor ve daha sonra John Connor isimli bir direnişçi tarafından yok ediliyor. 

Ancak film, bu yapay zekanın John Connor’ın annesi Sarah Connor’ı öldürmek için zamanda geriye göndermesi ile başlıyor. 

Yapay zeka ile insan arasındaki mücadeleyi konu alan serinin şimdiye kadar toplam 6 filmi bir de dizisi izleyiciler ile buluştu. 

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.