HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

JOHN BRUTON

JOHN BRUTON Eski İrlanda Başbakanı

icon

Konuşmacı Çözümleri

Keynote & Konuşma

JOHN BRUTON 2023 Konuşma Başlıkları JOHN BRUTON 2023 Konuşma Başlıkları

  • AB-ABD İlişkileri
  • Avrupa'nın Küresel Rolü
  • Euro’nun Geleceği
  • Devlet Yönetiminde Liderlik
  • Brexit

Konuşmacı Profili

John Bruton, İrlanda ekonomisinin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olan "Kelt Kaplanı "na dönüşmesine yardımcı olan eski bir İrlanda Başbakanıdır (Taoiseach). Göreve gelmeden önceki yıl (1993) İrlanda ekonomisi %2,7 oranında büyümüştür. Taoiseach olduğu dönemde (1994-1997) İrlanda ekonomisi yıllık ortalama %8,7 oranında büyümüş ve 1997 yılında %11,1 ile zirve yapmıştır. John Bruton ayrıca, on yedinci yüzyıla kadar uzanan bir bağlılık çatışmasının çözüme kavuşturulduğu 1998 Hayırlı Cuma Anlaşması ile sonuçlanan Kuzey İrlanda Barış Sürecine de derinden dahil olmuştur.

Başbakan iken Büyükelçi Bruton 1996 yılında İrlanda'nın başarılı bir AB Dönem Başkanlığına başkanlık etmiş ve tek Avrupa para birimi olan Euro'nun yönetimini düzenleyen İstikrar ve Büyüme Paktı'nın sonuçlandırılmasına yardımcı olmuştur. Bruton, 11 Eylül 1996'da ABD Kongresi'nin ortak oturumuna hitap ederek 1945'ten bu yana bunu yapan 30. AB ülkesi devlet ya da hükümet başkanı oldu. Muhtemelen Avrupa Konseyi'nin görevdeyken Kongre'nin ortak bir oturumuna hitap eden tek Başkanıydı. Ayrıca, ABD Başkanı ve Kanada, Japonya, Çin ve Kore Başbakanları ile yapılan Zirve toplantılarında AB'yi temsil etmiştir.

John Bruton, AB'nin ABD Büyükelçisi olarak atanmadan önce (2004-2009), 29 Ekim 2004 tarihinde Roma'da imzalanan Avrupa Anayasası önerisini hazırlayan Konvansiyonun önde gelen üyelerinden biri olarak görev yapmıştır. Bruton, 27 AB Üye Devletinin halklarının Avrupa Komisyonu Başkanını doğrudan seçmesine izin vererek AB liderliğinin seçiminde halka daha doğrudan söz hakkı verilmesine yönelik önerileri güçlü bir şekilde desteklemiştir.

1999 yılından Büyükelçi olarak atanmasına kadar, birçoğu kendi ülkelerinde hükümette olan 74 Avrupa siyasi partisinin liderlerini bir araya getiren Avrupa Halk Partisi'nin on Başkan Yardımcısından biriydi.

Yeni Zelanda, Güney Afrika, Şili, Kanada, Arjantin, Meksika, Peru, Kolombiya, Kosta Rika, Ukrayna, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve çok sayıda AB Üye Devletinde etkili iş dünyası ve siyasi kitlelere dünya, Avrupa ve İrlanda'daki ekonomik gelişmeler hakkında konuşmalar yapmıştır.

John, 2004-2009 yılları arasında AB'nin ABD Büyükelçisi olarak görev yapmış ve bu görevi sırasında ABD Başkanı ve eski Başkanları ile görüşmüş, 20'den fazla ABD eyaletinde valiler, belediye başkanları, iş dünyası liderleri ve öğrencileri ziyaret ederek genişleyen Avrupa Birliği'nin ABD ekonomisi ve Amerikan istihdamı için iyi olduğunu anlatmıştır. Büyükelçi Bruton, Washington DC'de 250'den fazla Kongre Üyesiyle birebir görüşmeler yaparak AB'deki önemli gelişmeleri anlattı ve ticaret, terörle mücadele, kamu sağlığı, enerji, çevre ve dünya genelinde barış, demokrasi ve insan haklarının geliştirilmesi konularında AB-ABD ilişkilerinin önemini tartıştı.

John Bruton ilk kez 1969 yılında 22 yaşındayken Fine Gael Partisinin bir üyesi olarak İrlanda Parlamentosuna ("Dáil Éireann") seçildi. 1990 yılında Parti Lideri oldu ve 1994 yılında partiyi hükümete taşıdı. Daha önce İrlanda'nın Maliye Bakanı (1981-1982 ve 1986-1987); Sanayi ve Enerji Bakanı (1982-1983); Ticaret, Ticaret ve Turizm Bakanı (1983-1986) olarak görev yapmış ve 1973-1977 yılları arasında Parlamento Sekreteri (Küçük Bakan) olmuştur. Ayrıca Tarım ve Eğitim konularında muhalefet sözcülüğü yapmıştır.

Maliye Bakanı olarak 1981 yılında İrlanda için büyük bir bütçe açığı krizinin üstesinden gelme görevine başlamış ve uzun vadeli planlamaya ve yasa koyucuların karşı karşıya olduğu seçeneklerin gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlamak üzere bütçe prosedürlerinin elden geçirilmesi için önerilerde bulunmuştur. Şimdi de Brexit konusunda danışmanlık yapıyor.

Sanayi Bakanı olarak, bugüne kadar İrlanda'nın büyümesinin temelini oluşturan kapsamlı endüstriyel kalkınma mevzuatını hazırladı ve yasalaştırdı ve İrlanda şirketler hukukunda büyük bir revizyon gerçekleştirdi. Ekim 2009'a kadar beş yıl süreyle ABD'de AB Komisyonu Delegasyon Başkanı olarak görev yapmak üzere 1 Kasım 2004 tarihinden itibaren görevinden istifa etmiştir.

John Bruton halen İrlanda'da finansal hizmetler sektörünü geliştirmek üzere kurulmuş bir özel sektör kuruluşu olan IFSC İrlanda'nın Başkanıdır. Başlıca görevi İrlanda Cumhuriyeti'ni uluslararası finansal hizmetler için tercih edilen bir yer olarak tanıtmaktır. Ingersoll Rand plc ve Montpelier Re plc'nin yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda Centre for European Policy Studies'in yönetim kurulu üyesidir. Washington Dc'deki Transatlantik İlişkiler Merkezi'nde Seçkin Araştırmacı ve London School of Economics'teki Avrupa Enstitüsü'nde misafir araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Fairobserver'a danışmanlık yapmakta ve ağırlıklı olarak siyaset, finans ve ekonomi alanlarının yanı sıra Avrupa ile ilgili konulara odaklanmaktadır.

JOHN BRUTON kurumunuza ilham vermek için hazır!
Farklı çözümleri ile davet etmek için:

Formu Doldurun

Bize +90 212 401 35 45 numaralı telefondan ulaşabilir veya info@speakeragency.com.tr mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

mikrofon arkaplan
Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.