Search Button

Prof. Dr. Fuat Keyman | Konuşmacı

İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Profesörü

Prof. Dr. Fuat Keyman - Kurumsal Çözümler

Videolar

VİDEOLAR

PLAYLIST
Video Title
Video Title

KONUŞMACI PROFİLİ

Prof. Dr. Fuat Keyman

Fuat Keyman, İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörüdür.
Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Keyman, demokratikleşme, küreselleşme, uluslararası ilişkiler, Türkiye-AB ilişkileri, Türk dış politikası ve sivil toplumun gelişimi konularında uzmanlaşmıştır. Keyman, Bilim Akademisi üyesidir. 2013 yılında, 7. Tasam Stratejik Vizyon Ödülleri kapsamında Stratejik Vizyon Sahibi Bilim İnsanı Ödülü kazanmıştır. Akil İnsanlar Heyeti üyesi olarak Kürt meselesiyle ilgili çözüm sürecinde çalışmıştır. Prestijli birçok ulusal ve uluslararası kuruluşun danışma kurulu üyeliğini yürüten Keyman, çok sayıda önemli uluslararası akademik derginin yayın kurulunda da görev yapmaktadır.

Sabancı Üniversitesi’ndeki görevi öncesinde, 2002-2010 yılları arasında Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü ve 1994-2002 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde ders vermiş, ayrıca 1997 yazında Carleton Üniversitesi’nde Misafir Öğretim Üyesi olarak çalışmıştır. Wellesley College ve Harvard Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarını tamamlamıştır. AB Çerçeve Programı ile Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Türkiye Konseyi’nden birçok prestijli hibe almıştır. Peter Berger ve Samuel Huntington’ın Çoklu Küreselleşmeler, CIVICUS ve Türkiye’de Sivil Toplumun Haritalandırılması gibi çeşitli projelerin araştırma direktörlüğünü yürütmüştür. Keyman, Türkiye’de sosyal ve siyasal eğilimler, Anadolu şehirlerinin kentsel dönüşümü ve birlikte yaşamak üzerine kapsamlı araştırma projesi yürütmüştür.

İstanbul: Living with Difference in a Global City (Nora Fisher-Onar ve Susan C. Pearce ile beraber, 2018) (İstanbul: Küresel Bir Şehirde Farklılıklarla Birlikte Yaşamak) , Turkey, The Arab Spring and Beyond (Bülent Aras ile beraber, 2016) (Türkiye, Arap Baharı ve Ötesi); Democracy, Identity and Foreign Policy in Turkey (Şebnem Gümüşçü ile beraber, 2014) (Türkiye’de Demokrasi, Kimlik ve Dış Politika); ’in arasında bulunduğu 30′a yakın kitabın yazarı ve editörüdür. Keyman, ayrıca Third World Quarterly, Journal of Balkan and Near Eastern Studies, Journal of Democracy, European Journal of Social Theory, Theory Culture & Society ve Review of International Political Economy’nin de aralarında bulunduğu prestijli uluslararası dergilerde çok sayıda makale yazmıştır.

Keyman doktora derecesini Uluslararası İlişkiler ve Karşılaştırmalı Siyaset üzerine Carleton Üniversitesi’nden, lisans ve yüksek lisans derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır.


Prof. Dr. Fuat Keyman - İlham Veren Konuşmacılar

Konuşmacımız, İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Profesörü, Prof. Dr. Fuat Keyman, Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden biri olarak, “Toplumsal Psikoloji ve Birlikte Yaşamak”, “Türkiye Dış Politikası” ve “Türkiye-AB ve Amerika İlişkileri” başlıklı konuşmalarında, kurum yöneticilerini yakından ilgilendiren politik ilişkileri ve toplumsal yansımalarını değerlendiriyor.

Prof. Dr. Fuat Keyman - Kurumsal Çözümler