HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Yeni Mezunlar için Kariyer Planlaması

Yeni mezunlar için kariyer planlaması okudukları bölüm, ilgi alanları ve gelişimleri açısından önem taşır. Kariyer hedefinizi belirlemeniz için temel nokta, beklentilerinizi bilmek ve kendinizi doğru tanımaktan geçer. Yapacağınız kariyer planıyla, hayatınıza emin adımlarla devam edebilirsiniz.

İş Hayatı
 • Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2022
 • Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2023
 • Yazan: Speaker Agency
690X460 (33)

Yeni mezunlar için kariyer planlaması okudukları bölüm, ilgi alanları ve gelişimleri açısından önem taşır. Kariyer hedefinizi belirlemeniz için temel nokta, beklentilerinizi bilmek ve kendinizi doğru tanımaktan geçer. Yapacağınız kariyer planıyla, hayatınıza emin adımlarla devam edebilirsiniz.

Yeni Mezunlar için Kariyer Planlaması

Mezun olduktan sonra iş bulma konusunda endişelerinizin olması normaldir. ilgi alanlarınıza göre belirlediğiniz hedeflerinizde ilerlerken yapmak istediğiniz iş üzerine odaklanmak, size yardımcı olabilir. Bu nedenle hedef belirleme çalışmasına, seçtiğiniz meslekle ilgili iş alanlarını sıralayarak başlayabilirsiniz.

Hedeflerinizi Belirleyin

Üniversiteyi yeni bitirmiş kişiler olarak kariyer hedefinizi belirlerken kriterlerinize ve donanımlarınıza uygun bir yol izleyebilirsiniz. Öncelikli olarak kendi isteklerinizi bilerek ve buna göre bir sıralama oluşturarak kariyer hedefinizi belirlemeye başlayabilirsiniz. Bu noktada şu soruları cevaplandırmak bir yol haritası çizmenizde size yardımcı olabilir:

 • Hangi şehirde yaşamak istiyorum?
 • Hangi iş dalında, hangi pozisyonda çalışmak istiyorum?
 • Çalışmak istediğim işin olanakları neler olmalı?
 • Sosyal açıdan bu alan beni nasıl geliştirir?
 • Maaş beklentim nedir?
 • Nasıl bir çalışma hayatı istiyorum?

Bu ve buna benzer sorularla hedefinizi netleştirip adımlarınızı daha emin atabilirsiniz. İstediğiniz alan için yeterli donanıma sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, zayıf yönleriniz üzerinde durmalı ve kendinizi gelişmeye daima açık tutmalısınız. Güçlü ve geliştirilmesi gereken yanlarınız çerçevesinde, seçtiğiniz kariyer yolunda gerekli eğitim ve seminerlerle kendinizi geliştirebilirsiniz.

Güçlü Yanlarınızı Belirleyin

Kariyer hedefinizi belirlerken, hangi alanda iyi olduğunuzu ve neleri yapmaktan hoşlandığınızı kendinize sık sık sorabilirsiniz. En iyi yaptığınız işleri ve bildiğiniz konuları sıralayabilir, kendinizi geliştirmeye buradan başlayabilirsiniz. Güçlü ve zayıf yönler, kariyer hedefinizi nasıl ilerleteceğinizi belirlemenizde de yol gösterir. Güçlü yönlerinize odaklanarak bunlarda en iyi olmayı seçebilir ya da zayıf yönleriniz üzerinde çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Becerilerinizin farkına vardıktan sonra, çalışma hayatı içerisinde kendinizi denemeniz de başarılı bir iş hayatı açısından önemlidir. Bu nedenle staj yapan öğrenciler çalışma alanında daha deneyimli olduğu için bir adım önde olacaklardır. Aynı zamanda takım çalışmasına da zorlanmadan uyum sağlayabilirler. Planladığınız kariyer doğrultusunda deneyimler kazanmaya başlamak beklentilerinizin ne kadar gerçekçi olduğunu görmeniz açısından da yol göstericidir.

Bilgi Sahibi Olduğunuz Alanı Değerlendirin

Çalışma yaşamında dik bir duruşla kendinizi doğru ifade etmeniz önemlidir. Kendinizi doğru ifade ettiğiniz zaman işvereninize, çalışma arkadaşlarınıza, isteklerinizi ve hedeflerinizi net bir şekilde iletebilirsiniz. Keyif alarak çalıştığınız bir ortamda, kişiliğinizi doğru yansıtıp potansiyelinizi en iyi şekilde çalışma hayatınıza aktarabilmeniz de mümkün olur.

Kariyer planlama açısından, kendinizi geliştirmek ve bir konuda bilgi edinmek için çaba sarf etmeniz önemlidir. Edinmek istediğiniz beceriler için araştırma yaparak, kariyerinizi de bu alana yönlendirebilirsiniz. Donanımlı olduğunuz alanda kendinizi daha fazla geliştirmeniz, iş arayış sürecinde de size yardımcı olacaktır.

Kariyer Planlama Sırasında Unutulmaması Gerekenler

Kariyer planınızı yaptıktan sonra yerine oturmadığını düşündüğünüz parçalar için biraz daha çalışmanız gerekiyorsa, bunları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Kariyerinizi geliştirmek için yardım alarak yola devam edebilirsiniz.
 • Kısa süreli kazanç sağlayacağınız işleri, uzun vadeli planladığınız kariyerinize tercih etmemeye özen gösterin.
 • Hayatınızın sorumluluğunu üzerinize alın ve geçmişte olanlar için kendinizi suçlamayın.
 • Prestijli bir kariyer için sorunlara geçici çözümler yerine kalıcı çözümler bulun.

Yeni mezunlar için kariyer planlamasında öncelikle sabırlı olmak gerekir. Kendinizi iyi bir şekilde tanımanız, isteklerinizi ve hayattan beklentilerinizi bilmeniz gerekir. İş Hayatı 101 Konuşmacılarımızdan Nur Erdem Özeren, Prof. Dr. Erhan Erkut ve İnci Abay Cansabuncu kariyer planlamanız ve hedef belirlemenizde sizlere ilham olabilir.

Speaker Agency portföyünde yer alan başarılı yazar Judith Liberman, sinirbilim alanındaki başarılı çalışmalarıyla tanınan Dr. Kerem Dündar, akademisyen yazar Yüce Zerey ve dijital pazarlama alanında uzman olan Dr. Erdem Aksakal’ın konuşmaları kariyer planlamanızda çizeceğiniz yolda size destek olabilir.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.