HAKKIMIZDA REFERANSLAR BLOG İLETİŞİM

Dünyadan En İyi Sosyal Girişim Örnekleri

Sosyal girişimler, toplumdaki sorunlara karşı duyarlı olmayı ve onlara karşı çözüm odaklı yaklaşmayı kendisine misyon edinmiş olan hareketlerdir. Sosyal girişimciler ise toplumsal alanda insanlara fayda sağlamayı hedeflerken öncelikli olarak herhangi bir kâr amacının değil; insanlara yönelik olumlu etki yaratmanın yollarını ararlar.

Sosyal Girişimcilik
  • Yayınlanma Tarihi: 19 Nisan 2022
  • Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2023
  • Yazan: Speaker Agency
387840497 690X460

Türkiye’de ve dünyada sosyal girişim tanımına dahil edilebilecek çok sayıda sivil toplum hareketi var ve bu sosyal çalışmalar, özellikle gençleri kolektif bir bilinç ile bir araya getirerek toplumlar nezdinde büyük bir sosyal etki yaratıyor. Şimdi gelin dünyadaki en önemli sosyal girişim örneklerini beraber inceleyelim.

Adım Adım Oluşumu

Adım Adım, dünya çapında yaygın olan ve ‘charity run’ olarak bilinen dayanışma koşularını Türkiye’ye taşımak için kurulmuş bir sosyal girişimdir. Türkiye’nin önemli sosyal girişimcilerinden Prof. Dr. Itır Erhart’ın öncülüğünde 2008 yılında harekete geçen oluşum; başta koşu olmak üzere yüzme, dağcılık ve bisiklet gibi spor organizasyonları düzenlemek ve bu vesileyle yardım toplamak isteyen sivil toplum örgütlerini bir araya getiriyor. Şimdiye kadar çok sayıda sivil toplum örgütünü bir araya getiren ve Açık Açık Platformu aracılığı ile bu örgütlerin bütün faaliyetlerini şeffaflıkla açıklayan oluşum, 100 binin üzerinde gönüllü koşucusu ve 860 binin üzerinde bağışçısı aracılığıyla sivil toplum kuruluşlarına 106 milyon Türk lirasının üzerinde katkı sağladı.

Beesportive

Hareketsizlik ve spor alışkanlığından uzak yaşamak, insan hayatı için son derece olumsuz etkilere sahip olabiliyor. Beesportive, spor yapma yapma konusunda gerekli isteği ve motivasyonu bulamayan insanlar için geliştirilmiş bir sosyal girişim olarak ön plana çıkıyor. Spor yapan insanları bir araya getiren platform, insanlara kendi ilgi alanlarına ve seviyelerine göre alternatifler sunuyor ve benzer tercihleri olan sporcuları bir araya getiriyor. Birçok insan spor yaparken kendini yalnız hissettiğinden ötürü motivasyon kaybı yaşayabiliyor ama Beesportive sayesinde insanlar sosyalleşerek spor alışkanlıklarını geliştirme ve deneyimlerini paylaşma gibi olanaklara sahip olabiliyor.

LUSH Kozmetik

Bir sosyal girişim projesini faydalı yapan özelliklerden biri, çevreci ve sürdürülebilir olmasıdır. LUSH Kozmetik de tam olarak bu alana hizmet ediyor. Etik üreticilik anlayışı ile hareket ederek ürünlerini ambalaj kullanmadan satan LUSH Kozmetik, marka olarak elde attığı kârın önemli bir kısmını da toplumsal çevre bilincini geliştirmeye yönelik kampanyalar için kullanıyor. Böylelikle söylem olarak önem gösterilen çevre hassasiyeti, fiili duruma da yansıyor.

Otsimo

Özel eğitim ihtiyacı olan; otizm ya da down sendromu gibi farklılıklara sahip olan çocuklar için eğitsel oyunlar tasarlayan Otsimo, çocukların mutluluğu için çalışan bir sosyal girişim. Çocukların gelişimine yardımcı olan oyunlarla onların hem eğlenmelerini hem de öğrenmelerini destekleyen Otsimo, anne ve babalar için de çocuklarının gelişimlerini takip etme olanağı sunan bir kuruluş.

Good Eggs

Endüstrileşmenin gücü nedeniyle yerel üretim, taze gıdalara erişmenin çok zor olduğu bir çağdayız. Good Eggs, bu konuda bir çözüm üretmek üzere yola çıkarak çeşitli organizasyonlara taze ve yerel üretim sebze, meyve ve yemek kitleri sunuyor. Onlne olarak hizmet sunan bir bakkaliye ve yemek teslimat servisi olan Good Eggs, üstlendiği misyon gereği satışa sunduğu yiyecek, şarap ve alkollü içkilerin %70’inin üzerinde bir oranını yerel kaynaklardan tedarik ediyor ve her teslimatta bu tedarik anlayışına uygun bir şekilde hareket ediyor.

Siz de dünya çapındaki sosyal girişimler, sivil toplum çalışmaları gibi konularda detaylı bilgi almak için Sosyal Girişimcilik Konuşmacıları sayfamızı ziyaret edebilir ve konuşmacılarımız Ece Çiftçi, Melek Pulatkonak, İbrahim Betil, Ebru Uygun, Esra Odabaşı, Yonca Tokbaş, Şule Yücebıyık, Jülide Erdoğan ve Ebru Baybara Demirin ilgili konuşmalarına bizim aracılığımızla ulaşabilirsiniz.

Send Plane iletişime geçin
İletişime geçin
Formunuz başarıyla gönderilmiştir.