Search Button

Coraline Chapatte | Konuşmacı

Triathlete, Blogger, Sports Trainer

Coraline Chapatte - Kurumsal Çözümler

Videolar

VİDEOLAR

PLAYLIST
Video Title

KONUŞMACI PROFİLİ

Coraline Chapatte

Coraline Chapatte 1981’de İsviçre’nin küçük bir kasabasında hayat yolculuğuna başladı. Her gün bisikletle okula gidip geliyordu. Sonra koşmaya başladı. 5 yaşındayken ilk yarışına katıldı.

Coraline’nin hayatı genellikle doğada geçiyordu. Kışın kayak ve buz pateni, yazın dağlarda yürüyüş ve koşu yapıyordu. Elinde uçurtma tarlalarda koşuyor ve futbol oynuyordu. Bir çok sporu denedi ve yaptığı tüm sporlardan çok keyif aldı ve hala da bu keyfi almakta. Çünkü ona göre spor bir yaşam tarzı ve mutlu olma yöntemi. Küçük yaşta düzenli olarak yüzme atletizm, bale ve jimnastik yapıyordu. Bu arada 12 sene boyunca voleybol oynadı. Bu ona, takım oyunu, takım ruhu bilinci ve rekabeti öğretti.

2005’de İsviçre’de Neuchatel Üniversitesinin ekonomi bölümünden mezun oldu. Okurken hayatını kazanmak için spor muhabirliği yapıyordu. Küçük yaşta para kazanmayı öğrendi 14 yaşındayken part-time çalışmaya başladı. En büyük hayali gazeteci olmaktı ama mezun olduktan sonra büyük bir şirkette ürün müdürü olarak işe başladı. İlk maaşıyla kendine bir ödül verdi ve bir dalış kursuna yazılıp dalış brövesi aldı.

Üç sene bu şirkette çalıştı. Bu sürede toplantılar, yüksek topuklar, takım elbiseler ve raporlar onun gündelik hayatı oldu. Zaman zaman çeşitli yerlerde tüplü dalışlar yapıyordu ve mavilikler Coraline’i kendine çağırıyordu. Bu çağrılara duyarsız kalamadı ve hayatında bir dönüm noktası oldu, işinden ayrılıp 2008’de 3 aylığına Kaş’a geldi. Hedefi “dalış lideri” sertifikası almak ve dalış tecrübesi kazanmaktı. Bir dalış okuluyla anlaştı. Yatacak yer ve yemek karşılığı onlara destek verecek ve bu arada sertifikasını alacaktı. Doğayla iç içe yaşamak ona çok iyi geldi. Köklerine dönmüş gibiydi. Üç ay diye geldiği Kaş macerası iki buçuk sene sürdü.

Coraline yeni ufuklara yelken açmak istedi. İstanbul’u çok merak ediyordu. Dünya tarihinde önemli bir yere sahip bu şehirde Asya ve Avrupa’nın birleştiği bu yerde yaşama fikri ona cazip geliyordu. Kaş’ta yaşadığı heyecanın başka türlüsünü İstanbul’da da yaşadı. “Geçmiş olsun”, “sıhhatler olsun”, “kesene bereket” ve benzeri lafları kullanır oldu. Bu tecrübeleri Türkiye’ye gelen yabancılarla paylaşıyor ve İstanbul’da yaşama konusunda ipuçları veriyor.

Bu güzel şehre gelir gelmez tekrar koşmaya başladı. Aynı zamanda koştuğu mesafeleri de arttırdı. 50km, 80km ve 100 km’ koştu. Her koşudan yeni şeyler öğrendi. Uzun koşularda kaçış noktası ve erteleme şansı yoktur. Başlarsınız ve bitirirsiniz. Bu Coraline’nin yaşam felsefesine yeni bir perspektif kattı.

Ekim 2015 de “Likya Yolu Ultra Maratonu”na katılıp 6 günde 250 km koştu. Yarış boyunca katılanlar yiyecek ve malzemelerini taşırlar. Bu yolda tek başınadır herkes. Bu yolculuk sadece fiziksel değildir. Vücut ile başlar ama zihinle biter.

Bu ultra maratonunda sonra Coraline ufak bir stres kırığı geçirdi ve forması kaybetmemek için yüzmeye başladı. Mantıklı bir şekilde Coraline triatlona geçti. Mayıs 2016 ilk triatlon yarışına katıldı ve 3. oldu. Dört ay sonra Eylül ayında Kuşadaşı'nda Türkiye Triatlon Şampiyonası'nında 30+ yaş kategorisinde üçüncülüğü kazandı ve Ekim ayında Antalya'da Gloria Ironman 70.3 yarışında 5. oldu. O kadar kısa bir sürede böyle sonuçlara ulaşmak disiplin, azim, sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve iyi bir planlama gerekiyordu.

2017 yılında spor başarı hikayesi devam etti. Mart ayında Wings For Life Türkiye'nin 35+ kategorisinde kazandı.
Haziran ayında Çanakkale'de Ironman mesafesinde (1.9 km yüzme, 90 km bisiklet ve 21 km koşu) “Gelibolu Triatlonun”'da 30+ yaş kategorisinde ikinciliği kazandı ve 2016 yılı gibi Eylül ayında Isparta'da 2017 Türkiye Triatlon Şampiyonası'nında 30+ yaş kategorisinde üçüncülüğü kazandı.

Altı ay boyunca Gloria Ironman 70.3 Turkey yarışına hazırlanırken hiç tatlı yemedi ve kendi sağlıklı kek tariflerini denemeye pişirmeye başladım. Şu an birkaç café’de "Cora'nın Kekleri” satılıyor. Ruhunuz ile gerçekten bir şeyi isterseniz, o zaman fazla düşünmeden harekete geçmek çok güzel şeyler getirebilir.

Latince eğitimi de almış olan Coraline beş dil konuşmaktadır. (Fransızca, Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca) Coraline, çeşitli konularda seminerler veriyor, şirketler için spor koçluğu yapıyor, koscora.com blogunda (Avrupa'nın en iyi 3 koşu blogu arasına seçildi) spor ve sağlıklı yaşam konularında bilgiler paylaşıyor, Beb sitesi ve gazetelere yazılar yazıyor, sosyal medya danışmanlığı yapıyor ve ayrıca çeşitli dillerde tercümanlık yapıyor. Eylül 2016'dan itibaren Marmara Üniversitesi'nde Spor Psikolojisi ve Spor Yöneticisi dalında Yüksek lisans yapıyor.

Coraline Chapatte - Kurumsal Çözümler

Konuşma Konuları